Vill du bli natursnokledare?

Vi har inte på flera år haft någon regelbunden familjeverksamhet i föreningen – det som kallas Natursnokarna. Vi tycker det är synd, både för barnens och de vuxnas skull. Vi skulle gärna se att några tog sig an att starta Natursnokarna igen. Det finns mycket hjälp att få. Kurser, läger, material och kontakt med personal på föreningens kansli eller gamla natursnoksledare…

Undrar du vad Natursnokarna är?

Ett kort citat:

Vill du få barn att upptäcka naturen? I Natursnokarna upptäcker barn och deras vuxna naturen tillsammans. Den som har kunskap om naturen blir också mer rädd om den. Här på Naturkontakt finns det du behöver för att starta eller hålla igång en Natursnoksgrupp i din krets. Hur kommer man igång? Vill du utbyta erfarenheter med andra Snokledare? Vill du ha exempel på lekar och aktiviteter andra Natursnokar […]

Eller titta på hur andra gör

http://soderort.naturskyddsforeningen.se/natursnokarna/
Observera det där med ”tillsammans”. Oftast innebär ju aktiviteter för barn att de vuxna inte är med annat än som ”transportkompani”.

Vill du prata med någon i kretsen ring Charlie Wijnbladh, 0708-397 687.

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.